JESDER
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Yazı Detayı
10 Ağustos 2016 - Çarşamba 16:49 Bu yazı 2308 kez okundu
 
Toplumsal mutabakat
Erdal Demir
akd.aydin@hotmail.com
 
 

Toplumsal mutabakat devletin dirliği ve birliğinin en temel nüvesidir. Toplumsal sevgi bağlarının kaynağıdır. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın vazgeçilmez ilkesidir. Toplumsal mutabakat inanç farklılıklarının hoş görü içinde kucaklanmasıdır. Fakirinin olmadığı, ezileninin olmadığı, emeğin korunduğu, ekonominin yüceldiği, haramın ve arpalıkların azaldığı, devletin menfaatlerinin ön plana çıktığı bir duruş şeklidir Çünkü tüm kavram ve kurumların var ediliş gücü, devlet; devletin var oluş nedeni milletse, bu sayılan değerlere de sahip çıkacak, denetleyecek güç ise toplum ve toplumun toplumsal mutabakatıdır.

Toplumsal mutabakatın güçlü ve hissedilir olması, devletin yönetenlerinin dikkatli ve nizama uygun davranmasını sağlayacak psikolojik bir yapılanmaya neden olur.

Ortak aklı egemen kılacak nedenler, yani ortak kararları verecek ortamı yaratan toplumsal mutabakat; Siyasilerin ve devleti yönetenlerin hatalarından oluşan bir felaketin eşiğinden dönülmüş olmasıyla ortaya çıkan bir sonuçtur. Bu hata toplumun değil, siyasilerin ve yönetenlerin hatasıdır 21 YY. da toplum bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kalıyor ve üçüncü dünya toplumu yakıştırmasını yaşıyorsa,, siyasiler, devletin Bekası yani kimse kendisini bu felaketin dışında göremez. Buradan çıkarılacak en büyük dersi millet canını feda ederek çıkarmıştır.

Burada en büyük değer ve fayda şudur; bu devlet olması gereken Liyakat yapılanmasını yaşamalıdır. Devletin Bekası olması gereken çizgide ve uzlaşıda olmalıdır. Bu uzlaşı; toplumsal mutabakatın beklentileri olmalıdır.

-Kimse hiç kimse bu vatanın kunta kintesi değil, eşit vatandaşlık haklarına sahip, vatandaşlık hakkını kullanan, ümmet toplumu dayatmacılığından vazgeçilmelidir.

-Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının, devlet olma ve devletin “Bekasını” yaratma ilkelerinin temel unsuru olan demokrasiye, hukuka, Laikliğe ve tem yapısı olan Cumhuriyet’e hızla dönülmeli, değerlerine sahip çıkılmalıdır.

-Devletin gücünü bulduğu, milli iradenin temsil edildiği meclisin yani parlamentonun asıl kabul edilip tüm meselelerin çözüm noktası olan yer durumuna getirilmelidir. Yani Milli iradenin adresi orasıdır.

-Milletin mutabakatına siyasi istikrarı desteği tam ve eksiksiz verilmelidir Toplumu gerecek hiçbir şahsi irade ve tahakküm kabul edilmemelidir Bu toplumsal mutabakatı bozar, eski tas eski hamam dediğimiz ayrışmaya dönüşür. Bu mutabakatı bir daha meşru kılmak mümkün olmayacaktır.

-Siyasetin darbe zamanında aldığı yaralar sarılmalıdır Demokrasiyi bu hale getiren tarihin başlangıç noktası olan; Kenan Evren ve arkadaşları, siyasi parti yasası ve lider sulta cılığını getiren ve egemen kılan kanunları yok etmek gerekmektedir. Bugün seçim yasasında yüzde on seçim barajı topluma ve iradesine ı bir darbedir.

-Üniversiteler özerklik konusunda özgürleştirilmeli, eğitimde din eksenli tüm sakıncalar kaldırılmalı, demokratik ve çağdaş standartlara eriştirilmelidir.

-Toplum düşünce ve fikir özgürlüğüne  hızla kavuşmalı, ,düşünen ve fikir üreten bir bilgi toplum yapısına dönüştürülmelidir.

Toplumsal mutabakatın devamı konusunda söz veren başbakan; bu tutumuna hiçbir müeyyide uygulatmamalı ve samimiyetini sahip çıkarak göstermelidir.. Bu samimiyet toplumun güven duygusunu geliştirecek, daha müreffeh bir toplum yapısına dönüştürecek etmenleri yaratacaktır.

Bu anlamda yapılan ve hayata geçirilecek toplumsal mutabakatın Dünya’ya sahnesini oluşturan, Yeni Kapıyı sonuna kadar desteklemek te biz dördüncü gücün görevi olsun.

 
Etiketler: Erdal Demir, Toplumsal mutabakat
Yorumlar
Yazar