Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Yazı Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 09:55 Bu yazı 493 kez okundu
 
Sağlıklı yaşam için
Belgin Sarı
mayaguzeliksln@gmail.com
 
 

Herkesin istediği sağlık hayattaki en önemli konudur. Sağlıklı olduğunuzda hayattaki geri kalan tüm sorunlar çözülebilir. Sağlıklı bir yaşam için ise sadece istemekle kalmamalı hemen adım atmaya başlamalısınız. İşte 2020'de ve sonraki yıllarda da sağlıklı bir yaşam için tavsiyelerimiz…

Yeni yılda istek listesinin başında yer alan sağlık için neler yapıyoruz? 2020'de sağlıklı bir yaşam için buna uygun alışkanlıklar elde etmeniz gerekiyor. Peki, sağlıklı yaşam için hayatınıza neleri eklemeli, neleri çıkarmalısınız?

HAREKETE GEÇİN

Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmaktan vazgeçin. Sürekli yatmak ya da masa başında oturmak oldukça sağlıksızdır. Üstüne bir de çok fazla yiyor ve tekrar oturuyorsanız kilo almak kaçınılmazdır. Obeziteye yol açmasının yanı sıra bu durumun alışkanlık haline gelmesi başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkaracaktır. Dolayısıyla fırsat yaratarak hareket etmeli, yürüyüş yapmalı, merdiven kullanmalı zaman yaratabiliyorsanız spora gitmelisiniz.

DOĞRU BESLENİN

Sağlıklı bir yaşam ile beslenme arasında bağlantı büyüktür. Sağlığa yararlı bir beslenme şekli oluşturmalı ve bunu sürdürmelisiniz. Hem et hem de sebze yemeklerini tüketmeli, süt, protein ürünlerinden yararlanmalısınız. Bunları dengeli bir şekilde tüketerek beslenmenizde çeşitlilik oluşturursunuz ve dolayısıyla hepsinden ayrı bir fayda sağlarsınız. Akşam çok geç yemek yememeli ve porsiyon kontrolü yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

İÇERİKLERE BAKIN

Süper markete aç karnına gitmeyin bu durumda her şeyi canınız çekecektir. Alışveriş listesi oluşturun ve onun dışına çıkmamaya özen gösterin. Bir ürünü almadan önce içeriklerine bakmayı unutmayın. Kalorisi, şeker ve tuz oranları incelemenin yanı sıra sağlığa zararlı bir madde içerip içermediğinden de emin olmalısınız. Mümkün olduğunca paketli gıdalardan uzak durmalı ve besinleri taze alarak bittikçe yeniden alma alışkanlığına geçmeyi düşünmelisiniz.

BOL SU İÇİN

Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur ve tüm organların doğru çalışması da bununla yakından ilgilidir. Bol su içmek yani günde en az 2 litre su tüketmek sağlık için çok faydalıdır. Bedensel ve zihinsel faaliyetleri arttırır, olası pek çok hastalığın önüne geçer. Kilo vermeyi sağlarken alınan besinlerin emilimini arttırır. Kan dolaşımına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, idrar yolları enfeksiyonunu önler ve saymakla bitmeyen başka faydaları da vardır.

YETERLİ UYUYUN

Yaşamsal bir öneme sahip olan uykuyu ihmal etmemelisiniz. Her gün aynı saatte uyuyup uyanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Hergün 7-8 saat uyumaya özen gösterdiğiniz farkı siz de göreceksiniz. Bağışıklığınız güçleneceği için hastalıklara karşı daha dirençli olursunuz. Zihniniz çok daha iyi çalışır, konsantrasyonunuz artar. Fiziksel olarak da kendinizi daha iyi ve enerjik hissedersiniz. Psikolojk olarak da faydaları çok olan uykuyu atlamamalısınız.

HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Bazı kötü alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmanın zamanı geldi. Başta alkol ve sigara olmak üzere aşırı yağlı, şekerli, tuzlu besinleri hayatınızdan atmalısınız. Canınızın abur cubur çektiği zamanlar tabii ki olabilir, bunları en aza indirmeli ve dürtülerinizi bastırmayı öğrenmelisiniz. Özellikle işlenmiş paketli gıdalar şurup koyulan tatlılar damar tıkanıklığına yol açarak kalp krizi riskini de arttırır. Haftalık kendinize ödüller vererek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

SAĞLICAKLA KALIN...

 
Etiketler: Belgin Sarı, Sağlıklı yaşam için
Yorumlar
Haber Yazılımı