Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Yazı Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 09:33 Bu yazı 917 kez okundu
 
Mühürsüz oylar ve ittifak
Şükrü Çekinmez
 
 

AKP ve MHP'nin ortak önergesi TBMM’de.

Seçim yasasında değişiklik önergesi iki ya da daha çok partinin ittifak yapabilmesini sağlıyor. Ayrıca mühürsüz oyların geçerli sayılması yasallaştırılıyor.

10 seçim barajı dururken ittifaka katılan 10'dan az oy alan partiler meclise girecek. Hiç bir ittifaka katılmayan, 9.99 oy alan parti meclis dışında kalacak. Özgür Özel’in dediği gibi milletvekili dolandırıcılığıdır, siyasi yankesiciliktir bu.

İttifak maddesi ile hem 10 barajı kalacak, hem yüzde bir buçukluk bir parti ittifak sayesinde milletvekili çıkaracak.

AKP bu değişiklik ile cumhurbaşkanlığı için kendine oy devşirmeye çalışıyor. Belli ki seçimi kaybetme korkusu taşıyor. Adına da “ Cumhur İttifakı” demişler. Cumhur halk demek. Diğer partilerin seçmeni halk değil sanki.

Ayrıca ittifak ile CHP ve İyi Parti’yi zora sokmak istiyor AKP. HDP ile ittifaka zorlayacak. Sonra da “ CHP hainlerle işbirliği yapıyor.” yaygarasını koparacak.

Saadet Partisi bu durumda önem kazanıyor. Saadet Partisi AKP ye karşı ittifak içinde yer alırsa , 3 kadar oy Saadet’in yer aldığı ittifaka gidecektir. Çünkü bu oylar boşa gidecek diye AKP'ye veriliyordu... Bu da AKP'yi sıkıntıya sokar.

“Ümmeti bir araya getirmek”ten söz etti AKP'li cumhurbaşkanımız. Ümmet aynı peygamberin yolundan gidenlere denir. Saadet Partisi Cumhur ittifakına katılmazsa ümmetten sayılmayacak mı? İttifak dışındaki tüm partiler ümmetten değil mi? Yani din dışı mı?

Çok sakıncalı bir yaklaşım bu.

Gelelim mühürsüz oyların geçerli sayılmasına...

Önce şunu belirtmek isterim. Seçim günü sabahı sandık kurulları oylamadan önce bütün oy pusulalarını, zarfları sayar, tutanak altına alır. Oy pusulaları ve zarflar tek tek sandık mühürü ile mühürler.

Oy kullanmaya gelen seçmene sandık mühürü basılmış zarflar ve oy pusulaları verilir.

Bu işlemin eksiksiz yapıldığı bir sandıktan mühürsüz zarf, mühürsüz oy pusulası çıkar mı? Kesinlikle çıkmaz.

Çıkmaması gerek. Bu sandıktan mühürsüz zarf, mühürsüz oy pusulası çıkıyorsa dışarıdan gelmiştir. YSK referandumda dışarıdan geldiği kanıtlanmalı, demişti. Neyin kanıtı bu?

Şimdi de mühürsüz oylarla ilgili yasa maddesi değiştirilecek. Bu oylar geçerli sayılacak. Bunun anlamı şudur: Ben seçimlerde hile yapacağım. Her ne pahasına olursa olsun seçimi kazanacağım.

Bu yolla iktidarı kazandınız diyelim. Nasıl koruyacaksınız? Koruyamazsınız.

B..kla yapılan sidikle yıkılır.

 
Etiketler: Şükrü Çekinmez, Mühürsüz oylar ve ittifak
Yorumlar
Haber Yazılımı