JESDER
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Yazı Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 13:02 Bu yazı 2329 kez okundu
 
EEG nedir?
Nör. Uz. Dr. Ozan Sagut
 
 

Ben Dr. Ozan Sagut

Aydın Lisesi mezunuyum. Tıp fakültesi eğitimimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, uzmanlık eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yaptım. Aydın Medinova Hastanesi’nde nöroloji uzmanı olarak çalışmaktayım.

Elektroensefalografi (EEG) beyinde ortaya çıkan elektriksel aktiviteyi ölçmemizi sağlayan bir nörolojik tanı yöntemidir. İlk olarak 1929 yılında Alman Doktor Hans Berger tarafından geliştirilmiştir. İnsan sinir sisteminde yaklaşık 10 milyar nöron hücresi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı omirilikte büyük bir kısmı da beynimizdedir. Nöronlar birbirleri ile bağlantı halindedir. Her bir nöron ortalama 5.000-50.000 arası sinir hücresi ile bağlantı kurmaktadır. Bu bağlantılar akson ve dentritdenilen yapılar tarafından sağlanmaktadır. Nöronal bağlantı sırasında elektrik dalgaları oluşmaktadır. Bu dalgalar kafa derisinde EEG yöntemi ile ölçülebilmektedir.

EEG ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?

EEG küçük elektrotların bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yerdımıyla beynin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. Her yaşta insana EEG çekilebilir. EEG’de radyasyon etkisi yoktur ve beyine zarar vermez.

EEG çekimi süresince hasta sakin bir şekilde oturmalı veya yatmalıdır. Parazitsiz, kaliteli kayıt alabilmek için aksi istenmedikçe hasta, gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalıdır. EEG teknisyeninin direktiflerine göre söylenenleri yapmalıdır. Rutin EEG dediğimiz klasik çekimde ortalama 20-30 dakika arası kayıt yapılmaktadır. Ayrıca uyku sırasında çekim ve gerekli durumlarda video EEG dediğimiz 24 saat veya daha fazla süreli kayıtlar yapılabilmektedir.

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

EEG çekimi başta epilepsi hastalığının tanısı ve takibinde kullanılmaktadır. Şuur kaybı, bayılma gibi durumlarda epilepsi hastalığından ayırt edilmesi, ensefalit, menenjit gibi sinir sistemi hastalıkları, bazı uyku ve davranış bozukluklarında, baş ağrısı ayırıcı tanısında EEG çekimi yapabiliriz.

EMG NEDİR?

Elektromiyografi (EMG) vücudumuzdaki sinirlerin ve kasların incelendiği bir tanı yöntemidir. Sinir sistemi iki bölüme ayrılır: Beyin ve omirilikte bulunan sinirlerden oluşan SANTRAL SİNİR SİSTEMİ, omirilikten çıkıp kaslara, damarlara, iç organlara giden sinirlerden oluşan PERİFERİK SİNİR SİSTEMİ. Periferik sinir sistemihastalıklarında ortaya çıkan bozuklukları saptamak için EMG yöntemini kullanmaktayız. Ayrıca kas hastalıkları, sinir kas kavşağı dediğimiz bölgedeki hastalıkların saptanmasında ve takibinde de EMG bize yardımcı olmaktadır.

EMG ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?

EMG çekimi, sinirlerin iletimlerin ölçülmesi ve kasların incelenmesi olarak 2 aşamadan oluşmaktadır. Sinir iletimi ölçümü deri üzerine yerleştirilen elektrotlerin yardımı ile akım verilerek uyarılır. Uyarılan sinirlerden ortaya çıkan aktivite başka bir elektrot ile kayıt edilir. Kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki, yüzünüzdeki belli başlı bazı sinirler incelenir. Verilen elektrik akımı saniyenin binde birinden daha kısa sürede verildiği için zararsızdır. Kalp pili olan hastaların doktoru bilgilendirmesi gerekmektedir. Hamlelerde güvenle uygulanabilir. Kasların incelenmesi yönteminde incelenecek kaslara ince bir iğne yarımı ile ulaşılarak kas içindeki elektriksel aktivite kaydedilir. Bu iğneler özel üretimdir ve tek sefer kullanılır. Bu iğne ile elektrik veya ilaç verilmemektedir. Kasların dinlenme ve kasılma sırasındaki elektriksel aktivite kayıt edilmektedir.

HANGİ HASTALIKLARDA EMG ÇEKİMİ YAPILIR?

- Sinir yaralanmaları

- Motor nöron hastalığı

- Sinir kas kavşağı hastalıkları

- Yüz felci

- EMG

- Sinir sıkışmaları (karpal tünnel ve kubital tünnel sendromu)

- Ellerde ve ayaklarda uyuşma

- Polinöropatiler

- Kas güçsüzlüğü

- Boyun ve bel fıtığı

Hastanemizde nöroloji polikliniğinde EEG ve EMG tetkiklerini hastalarımıza uygulanmaktadır.

 
Etiketler: Nör. Uz. Dr. Ozan Sagut, Eeg nedir?
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı