Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 12:46 Bu haber 789 kez okundu
 
Zeytinyağı rekoltesi 224 bin 595 ton
UZZK tarafından organize edilerek Aydın Ticaret Borsası tarafından katkı sağlanan 2019-2020 yılı ülke geneli zeytinyağı rekoltesi, 224 bin 595 ton olarak açıklandı.
EKONOMİ Haberi
Zeytinyağı rekoltesi 224 bin 595 ton

AYDIN- Rekolte çalışmalarına göre, Aydın ilinde 22 milyon 193 bin 288 adet meyve veren ağaç varlığı ile 62 bin 272 ton zeytinyağı elde edileceği tahmin ediliyor.

Rekolte hakkında değerlendirmede bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, “2019-2020 sezonu rekolte çalışmaları sonucu açıklanan rakamlar sektör adına sevindiricidir. 2019-2020 zeytin zeytinyağı sezonunun hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum” diyerek tağşişli yağa dikkat çekti.

TAĞŞİŞLİ YAĞA DİKKAT ÇEKTİ

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde zeytinyağı sektörünün en büyük sorunlarından biri zeytinyağında hile yapılmasıdır. İlgili makamlar tarafından taklit ve tağşişte uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılması, tağşişli zeytinyağı ticareti yapanların nitelikli suçlar kapsamında cezalandırılması, tağşişli yakalanan yağ miktarı ile orantılı caydırıcı para cezası uygulanması, gerekmektedir. Yol kenarlarında denetimsiz ve kontrolsüz satışların önlenmesi ile ilgili tedbirler alınmalıdır.

ZEYTİNE DESTEK, ZEYTİNYAĞINDA PRİME ARTIŞ İSTEDİ

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe rekabet edebilirliğin artması amacıyla, zeytine prim desteği sağlanmasını ve mevcut zeytinyağı priminin arttırılması gerektiğini vurgulayarak, Borsamız tarafından sektör ile ilgili talepler, sorunlar ve öneriler gerekli makam ve mercilere sürekli olarak iletilmekte ve konu hassasiyetle takip edilmektedir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ticaret Borsası, Fevzi Çondur, Tağşişli zeytinyağı, Rekolte
Yorumlar
Haber Yazılımı