Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 12:09 Bu haber 2506 kez okundu
 
Zeytin karasuyu altına çevrilebilir
Aydın’da çevre kirliliğine sebep olduğu için tartışmalara neden olan zeytin karasuyunun organik tarımda kullanılabileceği belirtildi.
EKONOMİ Haberi
Zeytin karasuyu altına çevrilebilir

AYDIN - Aydın’da organik tarım üzerine çalışmalar yapan Dr. Cezmi Saday, yaptığı açıklamada, “Aydın’da çok fazla çıkan zeytin karasu atığı ile pamuk çırçır atığının var. Biri karbon açısından, diğeri ise azot açısından zengin atıklardır. Siz bunları direk doğaya salarsınız, toprakları zehirlersiniz. Ama bunları belli oranlarda karıştırır ve bizim işletmemizde yaptığımı gibi solucanların sindirim sisteminden geçirirseniz; çevreyi temiz tutmuş olursunuz. Atıktan kurtulursunuz, zehirden kurtulursunuz ve elinize solucan gübresi gibi değerli bir ürün geçmiş olur. Yani zehri altına dönüştürmüş olursunuz” dedi.

Karasu ve çırçır atıklarının bertarafı için büyük bütçeler harcandığına işaret eden Saday, “Aydın’da çırçır atığı yılda 500 bin ton, zeytin karasu atığı ise 1,5 milyon tondur. Bunları bertaraf etmek bile başlı başına bir projedir. Bu zehirli atıkları solucanları kullanarak milyonlarca ton değerli solucan gübresine dönüştürmek elimizde hem doğamızı korumuş olur hem de çok ciddi bir gelir elde etmiş oluruz. Yetkililer bu konu da mutlaka çalışmalar yapmalı” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, tarım, zeytin, kara su, Dr. Cezmi Saday, gübre
Yorumlar
Haber Yazılımı