Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
19 Kasım 2018 - Pazartesi 12:05 Bu haber 10376 kez okundu
 
TARSİM hasarları uydudan takip ediyor
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), üreticilerin ve paydaşların memnuniyetini arttırmak amacıyla teknolojik uygulamalara odaklandığı bildirildi.
TEKNOLOJİ Haberi
TARSİM hasarları uydudan takip ediyor

AYDIN- TARSİM’den yapılan açıklamada, bu alandaki mevcut tüm imkanlardan azami düzeyde faydalanıldığına, sistemin bu anlamda dünyadaki benzer sistemlerin üzerinde bir performansa sahip olduğuna dikkat çekildi. Kısa bir süre önce TARSİM’in hayati fonksiyonlarından biri olan risk inceleme ve değerlendirme ile hasar tespit süreçlerinde uygulamaya alınan uydu teknolojileri ve insansız hava araçları (İHA) sayesinde, yepyeni bir dönemin başladığı ve olumlu sonuçlar elde edildiği bildirildi.

Bitkisel ürün sigortalarında yeni üretim sezonunun açılması ile birlikte, ilerleyen günlerde uyduların ve İHA’ların sistemde çok daha etkin ve yoğun bir şekilde kullanılacağı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

“Günlük uydu görüntüleri, dolu, yangın, sel ve su baskını, heyelan hasarlarının yanı sıra, risk inceleme ve değerlendirme işlemlerinde de meteorolojik verilerle desteklenerek kullanılmaya başlandı. Bu sayede istenilen tüm tarihlere ait görüntülere de ulaşma imkanı doğduğundan, hasarların teminat kapsamında olup olmadığı, poliçenin başlangıcında mı ya da öncesinde mi gerçekleştiği, yangın hasarlarının hasat işlemi öncesinde mi, sonrasında mı meydana geldiği gibi sorgulamalar yapılarak, hata payı minimize ediliyor.

Bunun yanı sıra, geniş alanları etkileyen, etkisi büyük olan hasarların meydana gelmesi sonrasında ya da sigortaya kabul için yapılan risk inceleme ve değerlendirme işlemlerinde İHA’lar kullanılarak, görüntüler alınıp veriler işleniyor. Bu şekilde hasarlar, hem kısa sürede, hem de pratik bir şekilde yorumlanabiliyor. Yeni uygulamalarla elde edilen sonuçların, sisteme ve başta üreticilerimiz olmak üzere tüm paydaşlara olumlu yansımalarının artarak devam edeceğine inanıyoruz.”

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, TARSİM, uydu teknolojileri, insansız hava araçları,
Yorumlar
Haber Yazılımı