Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
04 Ağustos 2018 - Cumartesi 17:50 Bu haber 2967 kez okundu
 
Tarihi Kervansaray’da Şaman sergisi
Kuşadası’nda "Orta Asya’dan Dünyaya Şamanlar" sergisi açıldı.
KÜLTÜR Haberi
Tarihi Kervansaray’da Şaman sergisi

AYDIN- Kuşadası Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Yasemin Delibay tarafından hazırlanan "Orta Asya’dan Dünyaya Şamanlar" sergisine ev sahipliği yapıyor. Kuşadası Belediyesinin katkılarıyla açılan sergide başta Orta Asya olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde görülen Şaman ritüellerine ve gündelik yaşamlarına dair nesneler yer alıyor.

Orta Asya Türkleri’nden Kuzey Amerika Yerlileri’ne kadar dünyanın çeşitli bölgelerinde var olmuş Şamanizm uygulamaları ve ritüelleri esnasında kullanılan çeşitli materyallerin yer aldığı “Orta Asya’dan Dünyaya Şamanlar” adlı serginin açılışı yapıldı. Açılışa, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve eşi Nil Kayalı ile belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, ünlü haber spikeri Gülgün Feyman ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sergi, açılışa katılan vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı.

Sergilenen tüm materyallerin Yasemin Delibay tarafından el işçiliği ile üretildiği “Orta Asya’dan Dünyaya Şamanlar” sergisi bir ay süreyle Kervansaray’da görülebilecek.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kuşadası, Tarihi Kervansaray, Şaman Sergisi, Özer Kayalı
Yorumlar
Haber Yazılımı