Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 10:29 Bu haber 2592 kez okundu
 
Tarihi ev müze olacak
İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale’nin bir ilki daha gerçekleştirerek ilçeye müze kazandırdığı bildirildi.
KÜLTÜR Haberi
Tarihi ev müze olacak

AYDIN- İncirliova Belediyesi'nin bildirdiğine göre, İncirliova’nın tanınmış ailelerinden Suna Ali Sarıyörük’e ait tarihi evde, geçtiğimiz aylarda başlatılan restorasyon ve röleve çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu tarafından da desteklenen proje, yıl sonu itibariyle tamamlanarak müze olarak hizmete açılacak.

Temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra kültürel yatırımlara da büyük önem verdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Kale, Şöyle konuştu:

“Mülkiyeti Suna Ali Sarıyörük Ailesine ait olan daha sonra da belediyemize bağışlanan tarihi ev üzerinde başlattığımız restorasyon ve röleve çalışmalarımız tamamlanma aşamasına geldi. Müzemizin önünde bulunan dar yolun genişletilmesi için de gerekli çalışmalarımızı devam etmektedir. Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu tarafından da desteklenen projemiz, yıl sonu itibariyle tamamlamayı planlıyoruz. Yörük ve devecilik kültürünün yaygın olduğu ilçemizin bu kültürel miraslarına sahip çıkmak adına restorasyon ve röleve çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz bu evimizi, İncirliova Anadolu Yörük ve Devecilik Müzesi’ne dönüştüreceğiz. Yaklaşık 750 bin TL’ye mal olan bu projemize maddi ve manevi katkı sağlayan tüm kurumlara ve Sarıyörük Ailesi’ne İncirliova’mız adına teşekkür ediyorum. Müzemiz şimdiden ilçemize, vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Tarihi, ev, müze, olacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tarihi ev müze olacak
Tarihi ev müze olacak
Tarihi ev müze olacak
Yorumlar
Haber Yazılımı