Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 17:03 Bu haber 945 kez okundu
 
Sezonun ilk kuru inciri borsaya teslim edildi
Aydın’da sezonun ilk kuru inciri üreticiler tarafından kilosu 100 TL’den Aydın Ticaret Borsası’na teslim edildi.
EKONOMİ Haberi
Sezonun ilk kuru inciri borsaya teslim edildi

AYDIN - Kuru incir sezonunun başlaması ile birlikte Aydın Ticaret Borsası’nda Kuru İncir Alım Töreni düzenlendi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in de katıldığı törende, 4 üreticiden sezonun ilk kuru inciri kilosu 100 TL’den Aydın Ticaret Borsası’na teslim alındı. Törende, incir üreticilerine çeyrek altın takdim edildi.

Törende konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, “Bu sezon incirin kalitesi oldukça iyi bundan dolayı çok mutluyuz. İncir olması gerektiği gibidir. Dünya incirinin yüzde 60’ını Türkiye ve Aydın tek başına sağlıyor. Dünyadaki incir tüketicileri bu yıl oldukça kaliteli bir incir tüketecekler. Burada bazı insanlar hesaplarını Aydın İnciri üzerinde görmeye çalışıyorlar. Onlara buradan sesleniyorum. Gördüğünüz gibi sezon son derece güzel. Rekolte iyi, ürün son derece kalitelidir. Aydın İnciri üzerinde bir takım hesap ve kitap yapmaya çalışanlar da boşa çıkaracak şekilde güzel bir sezon görünüyor. Aydın İnciri dünyada tescillenmiş bir üründür. Avrupa Birliği’nce kabul edilmiş marka ve dünyaca kabul görmüş bir üründür. Bunu şu veya bu şekilde alet edenleri buradan son vermelerini istiyorum” dedi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur da, yeni sezonun üreticilere hayırlı olmasını dileyerek, “2019 yılı kuru incir ilk alış fiyatını bugün sembolik olarak kilosu 100 TL’den Germencik ve Umurlu mahsulleri ile alıyoruz. İnşallah bereketli ve kazançlı bir yıl olur” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Yavuz Selim Köşger, Fevzi Çondur, Sezonun ilk kuru inciri
Yorumlar
Haber Yazılımı