Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 13:39 Bu haber 3464 kez okundu
 
Savaş; Tarlada üreterek zenginleşilmez!
AK Parti Aydın Milletvekili (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu’nu makamında ziyaret etti.
EKONOMİ Haberi
Savaş; Tarlada üreterek zenginleşilmez!

Rıdvan Eşin

AYDIN -Yapılan ziyarette Milletvekili Savaş’a, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Hüsnü Erbil ve Yönetim Kurulu üyeleri eşlik ettiler. Milletvekili ve (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, Aydın Türkiye’nin hatta birçok ülkelerinin gıda ambarı olacak” dedi.

“TARLADA ÜRETEREK ZENGİNLEŞEMEYİZ”

Milletvekili Savaş, “Dünyayı etkisi altına alan (COVİT-19) Virüsü ve Pandemi dönemi ‘Gıdanın ne kadar önemli olduğunu’ bir kez daha gördük.

Aydın’da üretim yapmak isteyen, Aydın’da yatırım yapmak isteyen tarımla ilgili, tarımsal işletme kurmak isteyen birçok yatırımcı arkadaşlar bize geliyor. “Aydın’da nasıl bir tarım yapabiliriz, fırsatlar nelerdir” gibi birçok görüşmeler yapıyoruz. Bizde elimizden geldiğince bu yatırımcı arkadaşlarımızı yol gösteriyoruz, elimizden geldiğince.

Bu bereketli topraklarımızda çok güzel ürünlerimiz yetişiyor,  İncirimiz, Zeytinimiz, Pamuğumuz, Çileğimiz, Kestanemiz ve daha birçok ürünlerimizi sayabiliriz.

Ben hep söylüyorum, ‘tarlada üreterek zenginleşemeyiz, sadece karnımızı doyururuz’. Biz tarlada ürettiğimizi fabrikaya taşıyabiliyorsak, o ürünleri işleyebiliyorsak ve markalı ürünler haline getirebiliyorsak o zaman zenginleşiriz.   Bu bereketli topraklarda yetişen ürünleri katma değer katabilmek, ona bir değer katabilmek bunu yaparsak deminde ifade ettiğim gibi zenginleşiriz.

“KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Burada yerel dinamikler çok önemli Ziraat Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası Organize Sanayiler, İlçe Belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi vs yerel anlamda o dinamikler çok önemli. O dinamikler harekete geçirecek biz siyasetçilerde o yerelin harekete geçirdiği dinamiklerin önüne açmakla yardımcı olacağız. Hareketin burada başlaması lazım, hareket buradan başladığı taktirde, biz siyasetçilerden istenilen, o talep edilen konularda yardımcı olacağız. Son dönemlerde bu konularda çok güzel örnekler var.

“AYDIN SERA ÜSSÜ OLACAK”

Biz tarım kentiyiz diyoruz aynı zamanda turizm kentiyiz birde termal kentiyiz. Biz bu güne kadar o zenginliği yani termal kaynağımızı toprakla buluşturamamışız. Sadece elektrik üretmeyle buluşturmuşuz.

Son dönemde ‘Organize Sera Bölgesi’ çok önemli, çok değerli bir proje ve model olacak bir proje.

Hem Aydınımıza, hem Aydınımızda yaşayan çiftçilerimize model olacak bir proje, hem de bu tür kaynakları olan illerimize model olacak. Bu projemizin imzaları atıldı, müteşebbis heyeti oluşturuldu, bundan sonraki süreçte o müteşebbis heyetle birlikte yönetim oluşturulacak, diğer OSB’lerde prosedür nasıl işliyorsa burada da işleyecek. Aydın inanıyorum ki, Türkiye’nin gıda ambarı olacak sera üssü olacak. Germencik’ten, Buharkent’e kadar ilimiz Türkiye’nin hatta birçok ülkenin gıda tedarikçisi haline gelecek. Bizim bugünden yarına bu potansiyeli işleyebilmek, hatta harekete geçirebilmek noktasında yatırımlar yapmamız gerekiyor. İşte yerel dinamiklerin, belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının,  Valiliğin bunlarla ilgili bir araya gelip beyin fırtınası yapmamız lazım. Gelecek adına hazırlıklarımızı şimdiden yapmamız lazım, büyük bir değerin üzerinde oturuyoruz.

“TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ DEVREYE GİRİYOR”

Geçen yıl incirde rekolte yüksekti ilk etapta üreticilerimiz bir sıkıntı yaşamışlardı. Hemen devreye Milletvekili arkadaşlarımızla beraber girdik. Sayın bakanımızla konuştuk, ardından Sayın cumhurbaşkanımızla konuştuk, Sayın cumhurbaşkanımızın direktifleriyle, talimatlarıyla TMO tarihinde ilk defa Aydın’da incir alım desteği yaptı. Bu alımlar üreticilerimizi muazzam rahatlattı. Bu alımı TMO TARİŞ ile birlikte yaptı. İncir üreticilerine sorduğumda, ‘bu yılda mahsul veriminin iyi olduğunu’ söylüyorlar.

“ÜRETİCİMİZİN ELİNDE HİÇBİR ÜRÜNÜ KALMAZ”

 Üretilen ürünler hiçbir zaman üreticilerimizin elinde kalmaz. Bilindiği gibi Pandemi döneminde Çilek üreticileriyle sürekli temas halindeydik. İlimiz Çilek üretiminde de ciddi anlamda söz sahibi bir il. Vekil arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde üretilen Çilek ürünlerimizi değerinde alıcılarla buluşturduk. Sultanhisar ilçemiz yaptığım ziyarette Çilek üreticilerimizle buluştuk ve üreticilerimiz, “O Pandemi döneminde bile elimizde ürünlerimiz kalmadı, geçen seneden daha iyi fiyata sattık, bereketli geçti Allah bereket versin” deyip teşekkür ettiler. Üreticilerimiz rahat olsunlar, üretilecek olan tüm ürünler tüketicilere yani sofralara ulaşacaktır.

Desteklerle ilgili sorumuza yanıtlayan Milletvekili Savaş, “ Bakanlığımızda desteklerle ilgili prosedür ve çalışmalar devam ediyor. Günü geldiğinde açıklanacaktır. Üreticilerimize gerekli destekler veriliyor, hiç kimse endişe etmesin, bazen gecikmeler olsa da günü geldiğinde üreticilerimizin hesaplarına geçiyor. Bütçe imkanları dahilinde üreticilerimize destekliyoruz. Çiftçimiz, üreticimiz mutlu, şuan üretilen her şey para ediyor etimiz, sütümüz, meyve ve sebzemiz para ediyor. Olağan üstü bir süreçten geçiyoruz, burada el birliğiyle hep birlikte bu süreci atlatacağız. Üreticilerimizle oturuyoruz konuşuyoruz, üretimle ilgili elbette biraz girdi maliyetleriyle ilgili üreticilerimizde biraz sıkıntılar var.  Bu konuda neler yapabiliriz diye çalışmalarımız devam ediyor ” dedi.

“TÜRKİYE BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR”

Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs (COVİT-19) ile mücadelede dünyayı örnek oluyoruz. Bu başarı hikayesinde Sayın cumhurbaşkanımızın liderliği var, Sayın bakanlarımızın kendi aralarındaki organizasyon yeteneği var, kriz yönetme yeteneği var bunların hepsini bir araya aldığımızda, zamanında ve yerinde kararların alınmış olması, önlemlerin alınması cumhurbaşkanı hükümet sistemi aynı şekilde Pandemi ile mücadele noktasında Türkiye büyük bir başarı hikayesi ortaya koydu. Birçok gelişmiş ülkelerden daha iyi bir netice aldık, bu mücadelede biraz daha sabırlı olacağız üstesinden de geleceğiz hep birlikte” dedi.

KENDİRLİOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

Efeler Ziraat Odası ve Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Milletvekili Mustafa Savaş ve beraberindekileri yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür etti ve “Sayın Vekilim siz çiftçi ve üreticilerimizin yanında oldunuz bu güne kadar, bundan sonra da hep yanımızda olacağınızı biliyor ve hissediyoruz” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ak Parti, Mustafa Savaş, Efeler Ziraat Odası, Mehmet Kendirlioğu, ziy
Yorumlar
Haber Yazılımı