Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
30 Ocak 2016 - Cumartesi 10:36 Bu haber 1879 kez okundu
 
Kuşadası Turizmi Alarm Veriyor
Rusya ile yaşanılan krizin ardından İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısında Alman vatandaşlarının hayatını kaybetmesi üzerine, dünyada önde gelen kurvaziyer tur operatörleri Kuşadası’nı rotalarından çıkardı.
RESMİ İLAN Haberi
Kuşadası Turizmi Alarm Veriyor

Rıdvan Eşin

Yapılan iptallerle birlikte Kuşadası’na gelecek turist sayısındaki yaşanılacak azalma ilçede kaygı yarattı.

Son günlerde ülkede meydana gelen terör saldırılarını gerekçe gösteren kruvaziyer operatörleri, Kuşadası’na yapacağı seferleri iptal ettiğini açıkladı. Kuşadası’nı rotalarından çıkardığını duyuran Disney Cruise Line ve Celebrity Cruises’in ardından Norweign, Costa, Ochiana Region Seven Seans ve Crystal de rotalarından Kuşadası’nı çıkardığını bildirdi.

Kuşadası’na geçen yıl 550 gemi ile 700 bin turist getiren kruvaziyer operatörlerinin seferlerini iptal etmesiyle birlikte Kuşadası turizmcilerinde panik oluştu. 200 bin turist getirmesi beklenen gemilerin rotalarını başka limanlara çevirmesi, Kuşadası’ndaki turizm yatırımcılarında kaygı oluşturdu. Kruvaziyer turizminin Kuşadası için hayati önem taşıdığını ifade eden turizmciler, iptallerin önlenmesi için gerekli çalışmaların başlatılmasını istedi.

AKDOĞAN,’’ PANİK YAPMADAN ÇÖZÜM BULMAMIZ GEREK’’

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Türkiye’nin en çok yolcu girişi yapan kruvaziyer limanlarından olan Kuşadası Limanı’nda son günlerde gerçekleşen iptallerle ilgili açıklama yaparak, “Ülkemizin içinde bulunduğu koşullardan kaynaklanan bazı iptaller yaşanıyor, fakat panik yapmadan çözüm bulmamız gerek” dedi.

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Ege Ports Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör’ün, aynı firmaya ait 3 geminin toplam 52 seferinin iptal olduğunu açıkladığını bildirdi. Akdoğan, “Tahminlere göre gerçekleşen iptaller sonrasında Kuşadası’na gelecek olan 72 bin yolcu kaybedildi. Fakat yaşanılan bu iptaller güvenlik endişesinden ziyade kruvaziyer firmalarının pazarlama stratejilerinden kaynaklanıyor” dedi.

Kuşadası Ege Ports Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör’den aldığı bilgiler doğrultusunda açıklama yapan Akdoğan, sözlerini şöyle devam etti:

 “Yaşanılan iptaller için Kuşadası Ticaret Odası olarak üstümüze düşeni yapacağız. Fakat sadece Alman firmalarından iptaller olduğu gerçeği yansıtmamaktadır. Tüm dünya gelişmeleri medyadan takip etmektedir. Cruise yolcuları gelişmelerden doğrudan etkilendi. Yapılan tüm iptallere rağmen Kuşadası Limanı’na 2016 sezonu 500 bin turist bekliyoruz. Ülke genelinde zor bir süreçten geçiyoruz. Ne yazık ki bu gelişmeler dış pazarı etkiliyor. Biz Kuşadası olarak son yıllarda iç pazarda gerçekleştirdiğimiz yükselişi sürdürmeli ve bu alanda çalışmalar yapmalıyız. Biz Kuşadası Ticaret Odası olarak gerekli tüm çalışmaları başlattık” dedi.

Kaynak: (Yeni Ufuk) - Aydın Yeni Ufuk Gazetesi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Kuşadası, Turizmi, Alarm, Veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı