Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
03 Ağustos 2016 - Çarşamba 12:19 Bu haber 1197 kez okundu
 
Köşk'ün gençleri dualarla kışlalarına uğurlandı
Aydın’ın Köşk İlçesi’ne bağlı köylerde yaşayan 1996 doğumlu gençlerden 96/3 tertip olarak silahaltına alınacaklar dualarla birliklerine uğrulandı.
EKONOMİ Haberi
Köşk'ün gençleri dualarla kışlalarına uğurlandı

AYDIN- Geleneklere uygun olarak köylerde düzenlenen uğurlama töreninde duygusal anlar yaşandı. 

Yaklaşık 20 gündür devam eden çeşitli etkinliklerle bir araya gelen 1996 doğumlu gençler kışlalarına yola çıkmadan önce son olarak köyün camisinde toplanıp yolculuk namazı kılarak köydekilerle helalleşerek baba ocağından ayrılıp asker ocağının yolunu tuttular.

Duygu yüklü vedalaşma sırasında oğullarını ve nişanlılarını askere gönderen kadınlar gözyaşlarını hakim olmazken askerlerin sağ salim vatan borcunu ödeyip dönmeleri için yapılan dualara herkes katıldı. Köşk ve çevre köylerinde asırlardır geleneklerin devam ettiğini belirten Köşk Gündoğan Mahallesi Muhtarı Şauyp Çelik, “Kutsal vazife vatan borcunu ödemek üzere askere alınan her genç dualarla yolcu edilir. Herkes de kınalı kuzuları karınca kararınca harçlık verip asker ocağına yolcu eder” diyerek “Biz büyüklerimizden gördüğümüz gelenekleri gelişen teknolojiye rağmen sürdürdük. Gelecek kuşakların da sürdürmesini isteriz. Bir çok gelenek sanal alem nedeniyle yok olmaya başladı. Bu özel günlere has gelenekleri bari unutmasınlar” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Köşk, asker uğurlama
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Köşk'ün gençleri dualarla kışlalarına uğurlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı