Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 15:52 Bu haber 4133 kez okundu
 
Kestane Kanseri’nde akademik çalışma
Aydın Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Efeler ilçesi Eğrekavak Mahallesi'nde kestane ağaçlarında görülen kanser hastalığı ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.
GENEL Haberi
Kestane Kanseri’nde akademik çalışma

AYDIN- Yapılan toplantıya Efeler İlçe Kaymakamı Cemal Şahin, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, Prof. Dr. Ömer Erincik, Prof. Dr. Serap Açıkgöz, Aydın Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Esen, Ziraat Yüksek Mühendisi İlknur Kavas ve Ziraat Mühendisi Taner Polat, Aydın Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, Eğrikavak Mahallesi Muhtarı Muhsin Kıyar ve kestane üreticileri katıldı. Yapılan toplantıda, vatandaşlar kestane ağaçlarında görülen ve birçok ağacın yok olmasına sebebiyet veren kanser hastalığı hakkında bilgilendirildiler.

Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Esen, açılış konuşmasında kanser hastalığı hakkında kurum olarak yapılan çalışmaları anlattı.

“İNSANLAR DOĞDUĞU YERDE DOYMALI”

Efeler İlçe Kaymakamı Cemal Şahin, “İnsanlar eğer doğduğu yerde doymuyorsa başka alanlara gitmek zorunda kalıyorlar” dedi.

Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada Eğrikavak ’ta üretir, satar, tatmin olursa Eğrikavak’tan ayrılmaz. Eğrikavak‘ta kalır, burada yaşar, burada hayatını devam ettirir. Çünkü bizler, yöneticiler olarak birçok şeye şahit oluyoruz. İnsanlar eğer doğduğu yerde doymuyorsa başka alanlara gitmek zorunda kalıyorlar. Bu göçü tetikliyor, insanlar şehirlere yığılıyor ve bu da birçok sorunları beraberinde getiriyor.

Bizzat şehirlerde yeni yer sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Bizim amacımız nedir? Aydın gerçekten çok müstesna bir yer, coğrafi konumu ulaşım kısmı ile ürünlerin pazarlama kısmı ile çok kritik, çok önemli bir noktada. Biz istiyoruz ki üreticimiz ürün çeşitliliğine gitsin, daha fazla üretsin, getirisi yüksek ürünler üretsin, yeni ürünler üretsin ve çok kazansın, mutlu olsun.

Bu kapsamda farklı projelerimiz söz konusu. Ama biz bu akşam Eğrikavak mahallemizdeyiz. Biliyoruz ki Eğrikavak kestanesiyle, ceviziyle, zeytini ile ve inciri ile bilinendir. Hatta aranan bir mahallemizdir, Dağ inciri denince akla Eğrikavak geliyor değil mi?

Kestane denince bir yıl öncesine kadar işte kestane Bursa’da üretilen, Kastamonu’da üretilen bir ürün diye biliyorum. Ama maalesef Aydın’a gelince Aydın Eğrikavak ve Akçaköy bu bölgelere ait olduğunu gördüm.

Bize düşen kestane kanseri mücadelesinde ve ürünlerin pazarlanmasında sizlerin yanında olmak ve sizlere destek vermek. Bu amaçla buradayız. İlçe Tarım Müdürlüğümüz burada, ADÜ Ziraat Fakültesi burada, Sivil Toplum Kuruluşu Efeler Ziraat Odası burada, özlediğimiz ve arzu ettiğimiz bir tablo.

Hep şunu özlemişizdir keşke idare ve bilim eli beraber olup insanlarımıza hizmet sunsa diye. Bakın şu anda özlediğimiz bir tablo sergileniyor.”

“KESTANE KANSERİYLE MÜCADELE İÇİNDEYİZ”

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, şunları söyledi:

“Yaklaşık 6 ay oldu, bu zaman zarfı içerisinde gerek Kuyucak’ta olsun, gerek Nazilli’de olsun, gerek Efeler olmak üzere birçok yerlerde kestane kanseri ile ilgili toplantılar yaptık. Bugün de burada yapıyoruz. Hatta size şöyle bir müjde verebilirim; dün Vali beyin kendisinden randevu talep ettik. Özellikle bu kestane kanseriyle ilgili çalışmalarımızı, araştırmalarımızı ve uygulamalarımızı kendisine anlattık.

Sayın Valimiz bizlerin bu akademik çalışmalarımızdan memnuniyetini ifade ettiler ve ‘her zaman sizlerin yanında olacağım. Her türlü çalışmalarınızda desteğimiz sonsuzdur’ dedi.

Yaptığımız kestane ağaçlarındaki kanser çalışmalarımızın sonuçlarını özellikle Aydın’a, hatta ve hatta Türkiye’ye yayılması durumu ile kendilerinden destek istedik.

Sayın Valimize desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. İlimizde bir Araştırma Merkezi kurmak istiyoruz. Bu merkezimizde tam teşekküllü bir laboratuvar kurduğumuzda ilimizdeki kestane ağacında olduğu gibi birçok meyve ağaçlarımızdaki hastalıkları anında tespit ederiz ve hastalıklara karşı tedbirlerimizi ve önlemlerimizi alırız.”

Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, “Bizim üreticilerimizle yaptığımız bu tip toplantılarımızın devamı olacak. Kestane üreticisi vatandaşlarımızın olduğu tüm köylerimizde bilgilendirme toplantılarına devam edeceğiz. Ziraat Fakültesi olarak sadece kanser değil, diğer tarımsal ürünler için de her zaman üreticilerimizin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Ömer Erincik ise, vatandaşlara kestane kanseriyle ilgili bir sunum yaptı. Sunumunda kestane ağaçlarındaki kanser hastalığıyla nasıl mücadele edilir, hastalıktan ağaçlar nasıl korunur, ağacın kanser hastalığına yakalandığı nasıl anlaşılır gibi çalışmalarını görsel eşliğinde vatandaşlara anlattı.

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Cemal Şahin, İbrahim Gençsoylu, Ömer Erincik, Serap Açıkg
Yorumlar
Haber Yazılımı