Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 11:18 Bu haber 2285 kez okundu
 
Karagözlü: Tek adam rejiminin sıkıntılarını yaşıyoruz!
Aydın Tabipler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, “Tek adam rejiminin getirdiği sıkıntıları bugün hepimiz yaşıyoruz” dedi.
SAĞLIK Haberi
Karagözlü: Tek adam rejiminin sıkıntılarını yaşıyoruz!

Kent Sokakları

AYDIN- Aydın Tabipler Odası Başkanı Dr. Karagözlü, dün akşam saatlerinde düzenlemiş olduğu basın toplantıda, Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin almış olduğu kararı ve Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) mesleki sıkıntıları kamuoyuyla paylaştı.

Başkan Dr. Karagözlü, “Bugün Türkiye’de demokrasinin olmadığı bir ortamı yaşamaktayız. Tek adam rejiminin getirdiği sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz. Güzel günlere doğru mücadelemiz devam edecek. Anayasa Mahkemesi (AYM), 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun memurluğa alınma şartlarını düzenleyen 48. maddesinin 8.bendini iptal etti. İptal edilen kural, Olağanüstü Hal ilanı sonrasında getirilmişti ve bütün kamu görevlerine atanacaklar yönünden ‘güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasını’ öngörmekteydi” diye sözlerine başladı.

2016 Olağanüstü Hal Dönemi’nde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamuda işe alınacaklara güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması başladığını, bu uygulamanın nasıl yapıldığının en açık biçimde sağlık alanında devlet hizmet hükümlülüğü olan ve bu yükümlülüğü yerine getiremeyen hekimlerin ve sağlık çalışanlarının çalışma hakkının engellenmesiyle ortaya çıktığını dile getiren Dr. Karagözlü, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Güvenlik soruşturması olumlu gelmeyen hekimlere önce devlet hizmeti yükümlülüğü muafiyeti verilmemiş, yürüttüğümüz mücadelelerin sonucunda, ‘olumsuz’ aldıktan 450 gün sonra devlet hizmeti yükümlülüğünün kaldırılmasına torba yasanın ünlü 5. maddesi ile karar verilmiştir.

Kamu kurumlarında mülakatla ya da açıktan atamalarla yapılan işe alımlarda donanım ve gerekli özellikler itibari ile uygun olan başvurucuların elenmesi güvenlik soruşturmasının etkin bir eleme yöntemi olarak işlediğini ortaya koymaktadır.

“YÜRÜTME VE YARGI ORGANLARI GEREKLİ ADIMLARI İVEDİLİKLE ATMALIDI”

Güvenlik soruşturması ayrıca Valilikler tarafından sözleşme dönemlerinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmayan Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına, uzmanlık eğitimini tamamlamış atama bekleyen uzmanlara, kamu içinde yer değiştirmek isteyen tüm çalışanlara da uygulanmaktadır.

Olumsuz sonuçlanan güvenlik soruşturmalarına açılan davalarda, suçun şahsiliği, masumiyet karinesi, kişisel verilerin gizliliğinin korunması gibi pek çok hukuk ilkesinin ihlal edilmesinin yanı sıra çalışma, örgütlenme, gösteri yapma ve düşüncelerini ifade etme gibi pek çok hakkın kullanılmasının güvenlik soruşturmasında olumsuz değerlendirildiği görülmüştür.

AYM’nin iptal kararından sonra konuya ilişkin olarak yeni düzenlemeler yapılmalı, yürütme ve yargı organları işlevleri yönünden gerekli adımları ivedilikle atmalıdır. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun, 657 Sayılı Kanunun 48. maddesinin diğer şartlarını taşımakla birlikte 8. bendi gerekçe gösterilerek atamalarını yapmadığı hekimleri yeni bir başvuruya ihtiyaç olmaksızın derhal ataması, sözleşmesini feshettiği hekimleri görevlerine iade etmesi, güvenlik gerekçesi ile görevine başlatmadığı tüm sağlık çalışanlarını görevine başlatması ve açıkta geçirdikleri sürelere ilişkin özlük haklarını karşılaması gerekmektedir.

“İRADENİN AYM KARARLARINA İVEDİLİKLE YERİNE GETİRMESİNE BEKLİYORUZ”

AYM tarafından iptal edilen 657 Sayılı Kanunun 48/8. Maddesi kapsamında güvenlik ve arşiv araştırması yapılmasına yönelik uygulama işlemlerine derhal son verilmelidir. 657 Sayılı Kanunun 48/8. Maddesi kapsamında kamu görevine atamama işlemlerine karşı açılan davalarda İdare Mahkemeleri tarafından ivedilikle iptal kararları verilmelidir.

Herhangi bir çabaya gerek olmadan güvenlik soruşturmaları gerekçesiyle işine ve uzmanlık eğitimine başlatılmayan tüm sağlık emekçilerinin derhal işe başlatılması, dava süreci devam eden idare mahkemelerinin derhal iptal kararı vermesi gerekmektedir. Bununla birlikte isteyen sağlık emekçileri devam eden mahkemelerine ve Bakanlığa, AYM’nin belirtilen kararının hayata geçirilmesi ve derhal işe başlatılmak için başvurabilirler. İdarenin, AYM kararının gerektirdiği düzenlemeleri acilen yerine getirmesini bekliyoruz. Bizler de bu süreci yakinen takip edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

Kaynak: () - Gezgin Değirmenci Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Tabip Odası, Hakan Karagözlü, Sağlık sistemi
Yorumlar
Haber Yazılımı