Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 22:35 Bu haber 1765 kez okundu
 
İzmir kiralık daire fiyatları hakkında detaylar
İzmir’de kiralık ev arayanların bilmesi gerekenler…
YAŞAM Haberi
İzmir kiralık daire fiyatları hakkında detaylar

İzmir, ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı verilerine göre 4 milyon 320 bin 519 nüfus yoğunluğuna sahiptir. İzmir’in; İzmir’de; Buca, Karabağlar, Bornova, Konak, Karşıyaka, Bayraklı, Çiğli, Torbalı, Menemen, Gaziemir, Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama, Aliağa, Menderes, Tire, Balçova, Urla, Narlıdere, Dikili, Kiraz, Seferihisar, Çeşme, Bayındır, Selçuk, Foça, Güzelbahçe, Kınık, Beydağ ve Karaburun olmak üzere toplam 30 ilçe yer alır. Denizi, tarihi ve doğal güzellikleriyle turizm beldesi olmayı başaran İzmir, pekçok emlak yatırımcısının da yakından takip ettiği şehirlerarasında yer alır. Peki, İzmir kiralık daire fiyatları ne kadar? İzmir’in en kalabalık ilçesinde kiralık daireler ne kadardan başlıyor? İzmir’in konutta kazandıran ilçesinde kiralık evler ne kadar? İzmir’de en uygun kiralık dairelerin bulunduğu ilçe hangisidir? İşte, İzmir’de kiralık ev arayanların bilmesi gereken detaylar…

İzmir’de kiralık daire fiyatları 1.070 TL’den başlıyor!

Zingat.com Bölge Raporu 2019 Aralık ayı verilerine göre, İzmir’de kiralık daire fiyatları 1.070 TL’den başlıyor. İzmir şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 3.160 TL olurken, geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanmaktadır. Şehirdeki ortalama yüz metrekare büyüklüğe sahip kiralık evlerin minimum fiyatı 1.070 TL iken, maksimum kiralık daire fiyatlarının 1.784 TL olduğu bilinmektedir. Bölgedeki yaklaşık yüz metrekarelik büyüklüğe sahip kiralık evlerin ortalama fiyatları ise 1.427 TL’dir.  İzmir şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 3 bin 160 TL olurken, kiraya verilen bir dairenin geri dönüş süresi bir başka deyişle amortisman süresi 18 yıl olarak hesaplanmaktadır.  İzmir kiralık daire fiyatlarının değişimi incelendiğinde; kira fiyatlarının son bir ayda yüzde 13, son üç yılda yüzde 38.9, son beş yılda ise yüzde 90.9 oranında arttığı görülür.

İzmir’in en kalabalık ilçesinde kiralık daireler ne kadardan başlıyor?

Buca, 499 bin 325 nüfus yoğunluğuyla İzmir’in en kalabalık ilçesi oldu. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Buca, İzmir’in merkez ilçelerinden biridir. İzmir kiralık ev ilanlarını inceleyenlerin, en çok merak ettiği konulardan birisi de, İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca’daki kiralık daire fiyatlarıdır. Zingat.com Bölge Raporu 2019 Aralık ayı verilerine göre, Buca’da kiralık daire fiyatları 1.077 TL’den başlıyor. Buca’da kiralık ev fiyatları minimum 1.077 TL iken, maksimum kiralık ev fiyatlarının 1.795 TL olduğu görülür. Buca’daki kiralık daire fiyatlarının değişimi incelendiğinde,  kiralık ev fiyatlarının son üç yılda yüzde 46.9 oranında arttığı görülür. Buca şehrindeki ortalama kiralık daire fiyatlarının ise 1.436 TL olduğu bilinir. Buca ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 760 TL olurken, kiraya verilen bir konutun geri dönüş süresi, bir diğer ifadeyle amortisman süresi 16 yıl olarak hesaplanmaktadır.

İzmir’in konutta kazandıran ilçesinde kiralık evler ne kadar?

Zingat.com Bölge Raporu 2019 Aralık ayı verilerine göre, İzmir’in konutta kazandıran ilçesi Bayraklı oldu. Bayraklı satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 2.23 artış gösterdi. Bayraklı ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 3 bin 147 TL olurken, kiraya verilen bir konutun geri dönüş süresi 20 yıl olarak hesaplanmaktadır. İzmir’in Bayraklı ilçesinde kiralık daire fiyatları 1.002 TL’den başlıyor. Bölgedeki minimum kiralık ev fiyatları 1.002 TL iken, maksimum kiralık daire fiyatlarının 1.670 TL olduğu görülür. İlçedeki kiralık evlerin ortalama fiyatlarının ise 1.336 TL olduğu görülür. Bayraklı ilçesindeki kira fiyatları değişimi incelendiğinde; kiralık ev fiyatlarının son bir ayda yüzde 1.64, son üç yılda yüzde 35.1, son beş yılda ise yüzde 68.7 oranında arttığı görülür. İzmir-Çanakkale karayolunun üzerinde yer alan Bayraklı ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı pek çok turisti büyülemeyi başarıyor. Binlerce yıllık tarihe tanıklık eden bu belde, herkesin kendi bütçesine uygun kiralık daire bulabileceği ilçeler arasında yer alıyor.

İzmir’de en uygun kiralık dairelerin bulunduğu ilçe ‘Torbalı’ oldu.

En çok merak edilen sorulardan birisi de, İzmir’de en uygun kiralık evlerin bulunduğu ilçenin hangisi olduğudur. Zingat.com Bölge Raporu 2019 Aralık ayı verilerine göre, İzmir’in en uygun kiralık evlerinin bulunduğu ilçe Torbalı oldu. Torbalı’da ortalama yüz metrekare büyüklüğe sahip kiralık daire fiyatları 547 TL’den başlıyor. Bölgedeki kiralık ev fiyatları minimum 547 TL iken maksimum kiralık ev fiyatlarının 911 TL olduğu bilinir. Bölgedeki ortalama kiralık ev fiyatları ise 729 TL’dir. Torbalı ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.890 TL olurken, kiraya verilen bir konutun geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplanmaktadır. Torbalı kiralık daire fiyatlarının değişimi incelendiğinde, kiralık ev fiyatlarının; son bir ayda yüzde 1.4, son üç yılda yüzde 38.4, son beş yılda ise yüzde 77.1 oranında arttığı bilinir.

eklenecek link: https://www.zingat.com/izmir-kiralik-daire  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: İzmir, kiralık, satılık, turizm, yaşam
Yorumlar
Haber Yazılımı