Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 16:46 Bu haber 2025 kez okundu
 
İhracatçılarda faiz indirimi sevinci
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin hem yatırımların önünü açacağını, hem de üreticinin kaynak sorununu çözeceğini belirterek, memnuniyetlerini dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
İhracatçılarda faiz indirimi sevinci

AYDIN- TİM Başkanı İsmail Gülle, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizin ihracatla büyüme hedeflerinin en önemli belirleyicilerinden bir tanesi kuşkusuz faiz oranları. Mevcut yatırım stoku ile 180 milyar dolarlar seviyesine ulaşmayı başaran ihracatımızın, sınırlı artış oranlarından çok daha ileri seviyelerde, sıçramalara imza atabilmesi için yeni yatırımlara, kapasite artışlarına kuşkusuz ihtiyacımız var. Yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda Hükümetimizin attığı tüm adımların, yatırım maliyetlerinin rekabetçi düzeye indirilmesi ile desteklenmesi ise, üreticilerimizin en büyük beklentisidir. Bir önceki toplantıda 425 baz puan indirimin ardından, bu toplantıdaki 325 baz puanlık indirimle birlikte Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 16,50’ye düşmüş durumda. Beklentilerin üzerinde gelen faiz indiriminin üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın heyecanla beklediği bir hamle oldu” dedi.

Bu karar ile birlikte bankaların kredi maliyetlerine bu indirimi hızla yansıtacaklarını düşündüklerini belirten Başkan Gülle, Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir” dedi. Başkan Gülle sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz. Hatırlanacak olursa TCMB geçen sene Eylül ayında 625 baz puanlık bir artış kararı almış ve o tarihten bu yana yatırımlarda beklenen artış bir türlü yakalanamamıştı.

Artık ihracatçılarımızın, yatırımcılarımızın önündeki en büyük engellerden birisi de deyim yerinde ise, ortadan kalktı. Yatırımların ihracata, istihdama, büyümeye döneceği bir 2020 bizleri bekliyor.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, TİM, İsmail Gülle, Faiz, Merkez Bankası, İhracatçı, İhracat
JESDER
Yorumlar
Haber Yazılımı