Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 18:29 Bu haber 1597 kez okundu
 
Fotokapana takılan görüntüler izleyenleri büyüledi
Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yaşayan Yılkı Atları ve yaban sığırlarının sayısı her geçen gün artıyor.
GENEL Haberi
Fotokapana takılan görüntüler izleyenleri büyüledi

AYDIN - Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yaşayan yılkı atları ve yaban sığırlarının fotokapana takılan görüntüleri izleyenleri büyüledi. Ziyarete kapalı binlerce dönüm alanda yaşayan yabanileşmiş atlar ve sığırların familyasının oldukça genişlediği ve uyum içinde bölgede yaşadıkları tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından, yaban hayvanlarını izlemek için Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na yerleştirilen fotokapanlarla birbirinden güzel görüntüler elde edildi. Bölgede yaşayan yüzlerce yılkı atı ve yabanileşmiş sığırlardan oluşan sürülerin 2019 bahar sezonunu oldukça güzel geçirdikleri ve ergin dişi olan at ve sığırların neredeyse tamamının sağlıklı birer yavru yetiştirdiği tespit edildi.

Bölgede yaşayan yılkı atları ve yaban sığırlarının asırlık geçmişi olmasına rağmen bir bölümünün yaklaşık 95 yıl önce yaşanan mübadele sırasında Rumlar tarafından salıverilen hayvanların soyundan geldiği belirtildi. Boynuz yapısı incelendiğinde 18-20 yaşlarında at ve erkek boğaların da görüntüleri fotokapanlar yansıdı. Belli gruplarla dolaşan at ve yaban sığırlarının tamamen yabanileştiği ve bu hayvanların bulunduğu bölgenin de ziyarete kapalı olduğu belirtildi.

Yılın 12 ayında da farklı güzelliklerle dolu harika bir tabiat alanı olan Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı yaz kış ziyaretçilerini tabiatın en güzel halleri ile ağırlarken, her geçen gün sayıları artan milli parkın yılkı atları ile birlikte yaban sığırlarına geyik sürüleri de eklenmeye başladı. Vahşi bir tabiatın hüküm sürdüğü Milli Park’ın iç kısımlarında özgür bir şekilde gezerken görüntülenen yaban hayatının fertleri Milli Park’a ayrı bir güzellik katıyor.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Fotokapan, Yılkı atı
Yorumlar
Haber Yazılımı