Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 15:23 Bu haber 726 kez okundu
 
Davutoğlu’nun bildiklerini açıklamasını bekliyoruz
“2015’teki terör olayları organize mi edildi?” başlığıyla sunduğumuz haberden sonra Türkiye gündemine oturan ‘İndirilmiş Başbakan’ Ahmet Davutoğlu’nun Sakarya konuşmasının yankıları sürüyor.
SİYASET Haberi
Davutoğlu’nun bildiklerini açıklamasını bekliyoruz

AYDIN- CHP'li Veli Ağbaba, 'İndirilmiş Başbakan' Ahmet Davutoğlu’nun, "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz" sözleriyle ilgili Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Halk TV’de yer alan habere göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözlerinin araştırılmasını istedi.

Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını isteyen Ağbaba, "Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi, AKP içindeki kimi yetkili makamlardır. Ve apaçık, 7 Haziran sonrası yaşanan terör olaylarında paylarının sorumluluklarının olduğunu, bunlar açıklanırsa insan içine çıkamayacaklarını kastetmektedir" dedi.

Ağbaba, "Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı, sakat kaldığı bu olaylarda, sorumluluğu ya da ihmali olanların cezası tabii ki insan içine çıkamamakla sınırlı kalmamalıdır. Kaldı ki Davutoğlu’nun sözleri ihmalden çok daha fazlasını akla getirmekte, kimi yetkililerin terör olaylarında bizzat sorumluluğu olma ihtimalini de düşündürmektedir" diye konuştu.

"Derin AKP’de çözülme başladığını görüyoruz" diyen Ağbaba, 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemi olduğunu, bahsedilen süreçte yaşanan tüm olayların hem güvenlik, hem de siyasi boyutlarıyla aydınlatılması gerektiğini söyledi. Ağbaba, "Bu konuda acilen Davutoğlu’nun da bildiklerini açıklamasını bekliyoruz. Bu ülkeye başbakanlık etmiş bir insanın, hala 82 milyon insana karşı sorumluluğu var, bunu unutmamasını gereğini yapmasını bekliyoruz” dedi.

“Hadi aç o defterleri Ahmet Davutoğlu”

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan ise, “Hadi aç o defterleri Ahmet Davutoğlu” başlığıyla Ahmet Davutoğlu’na sorular yöneltti. Ahmet Hakan’ın, “Ahmet Davutoğlu’nun şu iki temel soruyu yanıtlaması şart oğlu şarttır” dediği sorular şöyle:

SORU BİR: Madem o dönem insan içine çıkılamayacak olaylar oldu? Siz o dönem ülkenin başbakanı değil miydiniz? Niye hiç sesinizi çıkarmadınız? Niye müdahale etmediniz? Niye “hop” demediniz. Hepsini geçtim... Niye kamuoyuna dönüp de bir açıklama yapmadınız?

SORU İKİ: Defterlerin açılması için neyi bekliyorsunuz Sayın Davutoğlu? Yoksa “Konuşursam yer yerinden oynar” mı demek istiyorsunuz? Sizin o defterleri açmak gibi bir sorumluluğunuz yok mu? Defterlerin açılması için ille de sizin üzerinize mi gelinmesi gerekiyor? Bu nasıl iş?”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, CHP, Veli Ağbaba, Ahmet Davutoğlu, Ahmet Hakan
Yorumlar
Haber Yazılımı