Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 15:25 Bu haber 6569 kez okundu
 
Çine’ye fabrika değil, cezaevi düştü
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin, nüfusu işsizlik nedeniyle giderek azalan Çine’ye fabrika beklerken, AKP iktidarının cezaevi yapma kararı aldığını belirterek, sert tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
Çine’ye fabrika değil, cezaevi düştü

Rıdvan Eşin

AYDIN- AKP iktidarının 2021 yılı sonuna kadar yapmayı planladığı yeni 48 cezaevinden bir tanesinin Çine’nin Karakollar ve Yolboyu Mahalleleri arasındaki 250 dekarlık mera alanında yapılacağını belirten Başkan Şahin, “4 bin 500 kişilik L TİPİ olarak planlanan cezaevinin yapılabilmesi için de yakın bir zamanda alanın mera vasfı özelliği kaldırılarak arazinin Hazineye devri gerçekleştirilmiştir” dedi.

Çine’nin girişinde, karayolu kenarında ve yaşam alanlarının içinde bu cezaevini yapmanın ilçe halkını cezalandırmaktan başka bir şey olmadığını dile getiren CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çine’de cezaevi yapacak başka alan mı kalmadı? Halkımıza bu konuda neden bilgi verilmedi? Halkımızın görüşü neden alınmadı? Cezaevinin büyüklüğü, kapasitesi nedir? Cezaevinin varlığı Çine’nin sosyolojik yapısını nasıl değiştirecektir?

ÇİNE’YE BÜYÜK KAZIKTIR

AKP’nin Çineli Milletvekili Sayın Mustafa Savaş, sakın ola ki bu cezaevini ‘Çine’nin ekonomisine olumlu yansıyacak bir yatırım ve Çineli gençlere istihdam kapısı olacak’ diye propaganda malzemesi yapmaya kalkmasın. Turizm yolu üzerinde ve ürettiği tarımsal ürünlerle tedarikçi ilçe olması için fabrikalar yapılması gerekirken, Çine’mize cezaevi yapılması memleketimize atılan büyük bir kazıktır ve kolay düzelir bir maraz değildir.

Sessiz sedasız yürütülen cezaevi yeri yanlışından çok acil olarak dönülmesi gerekmektedir. Ya da trilyonlarca liraya yapılacak cezaevi parasını ilçemiz tarımının gelişmesine yarayacak yatırımlara harcamalarını bekliyoruz.

HUKUK DEVLETİ AYIBIDIR

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından hapsetme oranlarında ikinci sırada yer alıyor. Ne acı ki eğitimde, sağlıkta, teknolojide ve daha birçok konuda OECD listelerinin son sıralarında yer alan Türkiye, hapsetme oranlarında ABD ve İsrail’le ilk 3 sırayı paylaşıyor. Bu durum hukuk devleti ölçüleri bakımından övünç değil, mahcubiyet konusudur maalesef.

Cezaevi yapmakla övünülmez, bundan ancak utanç duyulur. Elbette, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ancak sayıları her yıl artan cezaevleri, Türkiye’de adalet sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp, yandaş müteahhidi zengin etme aracına dönüşmüştür. Çözüm daha çok cezaevi inşaat etmek değil. Çözüm, yerle bir edilen yargı bağımsızlığının yeniden tesis edilmesinde yatmaktadır.

FABRİKA KURUN

Ülkemizde işsizlik yüzde 14.1. İşsiz sayımız son açıklanan resmi verilere göre 4 milyon 544 bin kişi iken, AKP, üretimi ve istihdamı artıracak fabrikalar kurmak yerine cezaevi inşa ediyor. Çineli vatandaşlarımız fabrika müjdesi beklerken, AKP’li Mustafa Savaş cezaevini buraya yapmak için sessiz sedasız çalışmalarını sürdürüyor.

Tüm bu gelişmeler sürerken merak ettiğim AKP’nin Çine’deki temsilcisi arkadaşlardan da bir açıklama gelmemesidir. Herkes gibi onların da mı cezaevi konusunda bilgileri yok! Yoksa Çine’de yaşamıyorlar mı? Yaşasalar eminim onlar da karşı çıkarlardı böyle bir kurumla komşu olmaya ve iç içe beraber yaşamaya!”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Çine, CHP, Tayfun Şahin, Cezaevi, Mustafa Savaş
Yorumlar
Haber Yazılımı