Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 18:08 Bu haber 3791 kez okundu
 
Bio Sanat kadınlarla buluştu
Sanatçı Dilay Koçoğulları kadın cinayetleri için proje gerçekleştirdi. Bio-Sanat Kuşadası’nda Camiatik Mahallesi’nin kadınları ile buluştu.
SANAT Haberi
Bio Sanat kadınlarla buluştu

AYDIN- Sanatçı Dilay Koçoğulları 21. Yüzyıl sanatı Bio-Art ile ilgili, Kuşadası Camiatik Mahallesi’ndeki kadınlarla projesini gerçekleştirdi. Ocak-Mayıs 2018 tarihleri arasında Türkiye’de 76 kadının öldüğü haberlerinden etkilenen Dilay Koçoğulları, eğitim gördüğü Maryland Baltimore County Üniversitesi’nde Intermedia and Visual Art Bölümü’nde tığ işi ile beyaz kesecikler ördü. İçinde çim yetiştirdiği ve kadınların üstlerinde isimleri yazılı sembolize yumurtalıklardan kadın anıt heykeli yaparak Türkiye haritası oluşturdu. Anaların, kardeşlerin ağıtlarını ve kadınların hikayelerinin anlatıldığı Türkçe ve İngilizce ses kayıtları ile oluşan bu eser oldukça ilgi çekti.

Dilay Koçoğulları, KUAKMER Kuşadası Özel Arabul Kent Müzesi’nde atölye çalışması yaparak bu konuyu anlattı ve sonrasında nostalji için Camiatik Mahallesi’nde kapı önlerindeki kadınlarla tığ işi kesecikler ördü.

Sanatçı Dilay Koçoğulları, Kuşadalılara bu sanatı anlattığı için mutlu olduğunu belirterek, “Bio-Art yaşayan organizmaları içeren, kendi isminden de belli olduğu üzere, biyolojik sanat. Yapılan işin içinde mutlaka, yaşayan bir canlının, bir aktif gelişimin, değişimin olması lazım. Ölen kadınları sembolize eden beyaz yumurtalık keseciklerinin içindeki yaşayan çimler ile umudu besliyoruz. Dünyada ve güncel sanatta yerini alan bu sanat dalına Kuşadalı kadınların da katkısından sevinçliyim. Projeyi daha da geliştirerek gelecek yaz birlikte sergi açmayı düşünüyoruz” dedi.

Bu arada, mahallede toplanarak Dilay Koçoğulları’nı dinleyen ve tığ ile kesecikler ören kadınlar ise eski bir gelenek olan yaz günlerinde akşamüstleri kapı önlerinde oturarak el işi yaptıklarını anlattı. Tığ işi ile Amerika’daki bir sanat eserine katkıda bulunmayı şaşırtıcı bulan kadınlar, kırk yıl düşünsek aklımıza gelmezdi diyerek hislerini belirtti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kuşadası, Bio Sanat, Dilay Koçoğulları, KUAKMER
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bio Sanat kadınlarla buluştu
Bio Sanat kadınlarla buluştu
Bio Sanat kadınlarla buluştu
Bio Sanat kadınlarla buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı