Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 20:26 Bu haber 669 kez okundu
 
Başkan Günel: Tüm canlılardan sorumluyuz
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, uzun süredir şehir merkezine inen domuz sürülerinin engellenmesi için başlattıkları “toplumsal bilinçlendirme çalışmaları” bazı çevrelerce yoğun eleştirilere maruz kaldığını belirterek bir açıklama yaptı.
GÜNCEL Haberi
Başkan Günel: Tüm canlılardan sorumluyuz

AYDIN- Başkan Günel, “Bu konuda özellikle sosyal medya ve diğer mecralarda yapılan eleştiriler ve yanlış bilgilendirmeler üzerine bir açıklama yapmak gerekliliği duyulmuştur” dediği açıklamasına şöyle devam etti:

“Öncelikle Kuşadası Belediyesi bugüne kadar yaptığı çalışmalar ile hayvan dostu bir belediye olduğunu göreve gelir gelmez faytonların yasaklanması, haybulansın faaliyete başlatılması, kedi evlerinin yaygınlaştırılması, kedi ve köpek mamamatik ve su otomatlarının hizmete alınması gibi icraatları ile kanıtlamıştır.

Günümüzde yaban domuzlarının yerleşim yerlerine girmesi sorunu sadece Türkiye’de değil başka birçok ülkede de sorun haline gelmiştir.

Bizim öncelikli hedefimiz hem yaban hayatını hem de halk sağlığını korumaktır. Bu amaçla konunun uzmanları ve hayvan sever dernek temsilcileri ile görüşülmüş, iddia edildiği gibi domuzların aç kaldıkları için değil, kolay gıdaya ( sokaklara gelişi güzel bırakılan mamalar ve yine çöp konteynerlerinin çevresine atılan evsel gıda atıkları vb.) ulaştıkları için şehir merkezine indikleri tespit edilmiştir.

Kuşadası’ndaki her canlıya karşı sorumluluk bilincinde olan bir belediye olarak, yaptığımız çalışmaların hiçbiri, sokak hayvanlarının mama bulamaması ya da domuz sürülerinin açlığa terk edilmesi yönünde değildir.

Bu çalışmalarda amacımız, sokak hayvanları için mamaların düzenli ve ihtiyaca göre bırakılması bilincini oluşturmak, domuz sürülerini şehir merkezine çekecek cazibeyi yaratan evsel atıkların da toplum sağlığını tehdit etmeyecek şekilde çöp konteynerlerinin içine atılmasını sağlamaktır.

Yaptığımız araştırmalarda ve uzmanların da belirttiği üzere, domuz sürülerinin kolay gıdaya (kedi köpek mamaları ve evsel gıda atıkları) ulaşamamaları halinde, kendi yaban yaşam alanlarına dönecekleri değerlendirilmiştir.

Son günlerde yapılan yoğun eleştiriler üzerine, tekrar konunun uzmanları ve hayvan severler ile bir araya gelerek tüm çözüm önerileri tekrar değerlendirilecek ve en doğru yöntemin uygulanması için çaba sarf edilecektir.

Konuya hassasiyet gösteren kamuoyuna teşekkür eder, saygıyla sunarız.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kuşadası, Ömer Günel, Domuz, Domuz sürüleri
Yorumlar
Haber Yazılımı